Your text...

Od ciekawości do kreatywności w semestrze zimowym 2024/2025

16.09.2024 Przeczytasz w 11 minut

We wrześniu rusza nowy program innowacyjnego projektu edukacyjnego Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole! W ramach cyklu w czterech warszawskich szkołach zostanie pokazanych sześć filmów z Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, odbędą się cztery spotkania z osobami eksperckimi, a osoby uczniowskie będą pracowały nad własnymi pomysłami na filmy dokumentalne. Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Projekcje sześciu filmów dokumentalnych z czterech obszarów tematycznych

Filmy prezentowane w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności dotyczą zagadnień w czterech obszarach: różnorodności kulturowej, ekologii, aktywizmu oraz filmu jako medium. Program będzie realizowany w oparciu o przygotowane przez ekspertów scenariusze lekcji. Ma zachęcić uczniów do przygotowania własnych projektów filmowych.

Program obejmuje następujące tytuły:

  • “Copa 71” (“Copa 71”), reż. James Erskine, Rachel Ramsey, Wielka Brytania 2023, 90 min (aktywizm)
  • “Efekt YouTube’a” (“The Youtube Effect”), reż. Alex Winter, USA 2022, 99 min (film jako medium)
  • „Nie chcemy innej ziemi” („No Other Land”), reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor, Palestyna, Norwegia 2024, 96 min (aktywizm)
  • „Pieśni wielorybów” („Whale Nation”), reż. Jean-Albert Lièvre, Francja 2023, 88 min (ekologia)
  • „Przynoszę Ci dzikość” („Sowing the Seeds of the Wild”), reż. Dyba Lach 2024 Polska 72 min (ekologia)
  • „Trzy minuty zawieszone w czasie” („Three Minutes – A Lengthening”), reż. Bianca Stigter Niderlandy, Wielka Brytania 2021, 68 min (różnorodność kulturowa, film jako medium)

Wybrane do programu filmy pozwalają zrozumieć charakter współczesnych zmian społecznych i kulturowych, które wpływają na wybory młodych ludzi – podejmowane dziś także w kontakcie z mediami społecznościowymi. W filmie „Efekt YouTube’a” (“The YouTube Effect”) Alex Winter pokazuje blaski i cienie serwisu. Film przygląda się nie tylko platformie, ale również sposobowi, w jaki zmieniła ona nasze życie i myślenie. Uczy krytycznego korzystania i podejścia do mediów społecznościowych.

Obrazy, który znalazły się w programie promują postawę aktywną w życiu społecznym i pozwalają zrozumieć współczesne problemy geopolityczne. Film „Nie chcemy innej ziemi” (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor), który otrzymał Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium tego rocznej edycji Festiwalu MDAG, ukazuje codzienność Palestyńczyków żyjących na Zachodnim Brzegu i historię przyjaźni przełamującej mury okupacji. Adra, prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu, którego mieszkańcy toczą prawną batalię o zachowanie swojej wioski, oraz Yuval Abraham, żydowski dziennikarz, tworzą duet. Ich palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii.

Film dokumentalny może pomóc zrozumieć także wyzwania związane z równością współczesnych społeczeństw i poznać historie wyjątkowych Polek. Obraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej opowiada historię pierwszej kobiety na świecie i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach Ziemi. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Temat społecznej aktywności kobiet podejmuje także film „Copa 71” Rachel Ramsay i Jamesa Erskine’a, który opowiada o długiej historii walki o równouprawnienie w kobiecej piłce nożnej. Czy dziś możemy już mówić o równości w sporcie kobiet?

Historii, pamięci i różnorodności kulturowej dotyczy film „Trzy minuty zawieszone w czasie”. Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią kina.

Osoby uczestniczące w projekcie Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole zobaczą także filmy poruszające zagadnienia wyzwań ekologicznych. W filmie „Przynoszę Ci dzikość” (reż. Dyba Lach) przytłoczony degradacją ukochanej Odry polski muzyk postanawia przepłynąć tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 km, by symbolicznie odzyskać dla niej dzikość. „Pieśni wielorybów” zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu. Wieloryby w tym filmie opowiadają nam swoją historię i mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę.

Program filmowy jest dostępny na stronie: https://akademia.vod.mdag.pl/pl/strona/od-ciekawosci-do-kreatywnosci-zima-2024-2025, za pomocą której zorganizowane zostaną projekcje w ramach projektu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole.

Kreatywne działania osób uczniowskich w ramach projektu

W ramach programu Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole osoby uczniowskie w semestrze zimowym 2023/2024 i letnim 2024 roku zapoznały się z 14 tytułami filmowymi i spotkały się z ekspertami i ekspertkami projektu. W 2024 roku  osoby uczniowskie zobaczą kolejne tytuły filmowe i podejmą pracę spisania własnych pomysłów na filmy dokumentalne.

Program realizowany w czterech warszawskich szkołach

W programie Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole biorą udział:

  • I LO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI im. Bolesława Limanowskiego (Żoliborz). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Magdalena Stokowska, nauczycielka języka polskiego.

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie:

https://www.akademiadokumentalna.pl/i-lo-od-ciekawoci-do-kreatywnoci-zima-20242025

  • XIII LO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (Targówek) Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Marta Chodorska, nauczycielka języka polskiego, varsaniavistka, pani Wicedyrektor Magdalena Brzostowska

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie:

https://www.akademiadokumentalna.pl/xiii-lo-od-ciekawosci-do-kreatywnosci-zima-20242025

  • Zespół Szkół Łączności w Warszawie, w którego skład wchodzą: Technikum Łączności im. prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego; XCVI Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej; Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 55 (Praga Południe). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Dagmara Wicińska, nauczycielka języka polskiego, innowacji, podstaw dziennikarstwa

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie:

https://www.akademiadokumentalna.pl/clx-lo-od-ciekawoci-do-kreatywnosci-zima-20242025

  • CLX LO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “Grota”(Ochota). Spotkania z ramienia szkoły prowadzi pani Renata Gruszczyńska, nauczycielka języka angielskiego oraz pani Dyrektor Dorota Postek

Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie:

https://www.akademiadokumentalna.pl/zsl-od-ciekawoci-do-kreatywnoci-zima-20242025

Każda ze szkół będzie gościła eksperta/ekspertkę projektu Od ciekawości do kreatywności na specjalnie zorganizowanym spotkaniu. Z osobami uczęszczającymi do wyłonionych w rekrutacji warszawskich szkół ponadpodstawowych spotkają się Alą Qandil, politolożka (Northeastern Illinois University, Chicago), współpracująca z tygodnikiem „Polityka”, reporterka i była współpracowniczka PAP w Izraelu i Palestynie; Dyba Lach, dokumentalistka i autorka transmedialna oraz edukatorka; Zuzanna Piechowicz, związaną od 2008 roku z Radiem TOK FM, która jako trenerka prowadzi warsztaty z profilaktyki zdrowia psychicznego, komunikacji i kreatywności; dziennikarz sportowy Piotr Żelazny.

W ramach projektu wykorzystywane są scenariusze lekcji przygotowane przez osoby eksperckie.

Zgłoszenia osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych spoza placówek dydaktycznych realizujących projekt, które chciałyby wziąć udział w spotkaniach, można wysyłać na adres: odciekawoscidokreatywnosci@gmail.com do 4 października 2024.

Dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami

Projekcje i spotkania są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami pod względem dostępności architektonicznej.

Osoby uczestniczące w zajęciach mogą skorzystać z formularza dostępnego na stronie projektu, dzięki któremu będzie można zgłaszać dodatkowe, szczególne potrzeby związane z braniem udziału w wydarzeniu. Po zgłoszeniu potrzeby poprzez formularz lub telefonicznie na dwa tygodnie przed poszczególnymi projekcjami zrealizujemy w ramach projektu m.in. - pomoc pracowników podczas projekcji obejmującą szeptaną audiodeskrypcję skierowaną do osób z niepełnosprawnością wzroku, tłumaczenie migowe lekcji.

Formularz Dodatkowych potrzeb związanych z uczestniczeniem w projekcie Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole: https://forms.gle/JRT6rAi67nXFCqGA6

Telefon kontaktowy: 504 014 244, e-mail: odciekawoscidokreatywnosci@gmail.com

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity. Projekt Od ciekawości do kreatywności. Film dokumentalny w szkole jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Slot