Człowiek delfin
Człowiek delfin
Dolphin Man
Premiera: 16 sierpnia 2018
reż. Lefteris Charitos

Grecja/Kanada/Francja/Japonia, 2017, 80 min

Człowiek delfin to niezwykła historia Jacquesa Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzistświata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona Wielki błękit. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.

Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowaniaPodróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem.

Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzóświata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.

„Człowiek delfin” otrzymał Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Trailer
Media o filmie

 

"Człowiek delfin" jest nie tylko swoistym suplementem wizualnej maestrii i egzystencjalnego wydźwięku "Wielkiego błękitu", lecz sprawdza się także jako samodzielny film. Oto opowieść o człowieku, który przekraczał granice poznania, by udowodnić, że granice istnieją głównie w ludzkich głowach” - pisze Dariusz Kuźma na łamach portalu Interia. Krytyk przyznał filmowi siedem gwiazdek na dziesięć.


"Co jest grane" daje "Człowiekowi delfinowi" cztery gwiazdki na sześć. Piotr Guszkowski w recenzji pisze: wyprawa do podwodnego świata z Jacques'em Mayolem. Poznajemy najważniejsze miejsca na mapie biografii legendarnego nurka i podstawy jego filozofii".


Krystian Prusak na łamach Pełnej sali przekonuje, że “za sprawą lirycznej muzyki i przepięknych zdjęć podwodnych możemy lepiej poczuć pasję i miłość nurków do podwodnych eskapad”. Ocena: cztery gwiazdki na pięć.


Tak o bohaterze filmu pisze Elle: "Poznajemy charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy, lecz dla wyższego celu. Nurkowanie dało mu szansę stać się posłańcem, który dotarł do granic ludzkiego ciała i umysłu nie tylko po to, by pobić dotychczasowe rekordy, lecz odkryć głębsze powinowactwo pomiędzy człowiekiem i morzem".


“Jeden z najwspanialszych filmów dokumentalnych jakie obejrzałam w tym roku. Do głębi poruszający i angażujący (...) na wskroś dojmujący. Pieczołowicie dopieszczony w detalach, olśniewający pięknem zdjęć – złożony portret życia postaci tak niebywale charyzmatycznej i niezwykłej – że podczas jego projekcji dosłownie zatykało mnie z emocji i wzruszenia" - pisze w zachwycie Joanna Roman na blogu Kultura Osobista.


Wirtualna Polska w obszernej sylwetce Jacquesa Mayola zauważa: “Besson pokazał Mayola przez pryzmat rywalizacji z włoskim nurkiem inspirowanym postacią Enzo Maiorci (w filmie Enzo Molinari grany przez Jeana Reno).  Autora "Homo Delphinus" trudno jednak postrzegać wyłącznie pod kątem sportowych osiągnięć i bicia rekordów. Mówi nam o tym dokument "Człowiek delfin".


"Fascynująca podróż do podwodnego świata" - puentuje National Geographic. 

 

 

 

ZamknijStrona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.