Film balkonowy
Film balkonowy
The Balcony Movie
Premiera: 7 kwietnia 2022
reż. Paweł Łoziński

Polska, 2021, 100 min.

Ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w końcu w kinach! Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie.


„Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, potrafią też zaskoczyć. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych – w „Filmie balkonowym” każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.


Podczas 18.MDAG „Film balkonowy” zdobył Nagrody Publiczności warszawskiej i katowickiej oraz wyróżnienia w Konkursie Głównym i Konkursie Polskim. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając m.in. nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY (Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Montaż). 

 

Trailer
Media o filmie

Przychodzi w samą porę. Ludzki, uniwersalny, znajdzie odzew wszędzie, gdzie trafi.

- Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza


Wystarczy wyjść na balkon, by zobaczyć wszystko.

- Michał Piepiórka, blizejekranu.pl

 

Film balkonowy jest przecież czymś w rodzaju neospowiedzi, jest także seansem duchowym w  tym sensie, że pozwala nie tylko bohaterom, ale i widzom na coś w rodzaju oczyszczenia. Daje  rozgrzeszenie. Kino ma tę moc. Fontanna di Trevi z arcydzieła Felliniego to może być  deszczówka na Saskiej Kępie, (…). Łoziński nie tylko słucha. Ten spowiednik w cywilu,  przechodzącej obok dziewczynie z różańcem odpowie, że nie będzie się modlił, raczej nie, modli  się inaczej. Modlitwą Pawła Łozińskiego jest usłyszenie cudzego głosu.

- Łukasz Maciejewski

 

Choć zdjęcia zaczęły się przed pandemią, film świetnie rezonuje z tu i teraz.

- Onet.pl

 

Dokument Pawła Łozińskiego pokazuje, że - w pękniętej na pół Polsce - Polaków nadal więcej łączy niż dzieli.

- Interia.pl

 

 

 

 

 

 

ZamknijStrona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.