Polska, 2021, 100 min.
Ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w końcu w kinach! Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie.
„Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, potrafią też zaskoczyć. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych – w „Filmie balkonowym” każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.
Podczas 18.MDAG „Film balkonowy” zdobył Nagrody Publiczności warszawskiej i katowickiej oraz wyróżnienia w Konkursie Głównym i Konkursie Polskim. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając m.in. nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY (Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Montaż).
Przychodzi w samą porę. Ludzki, uniwersalny, znajdzie odzew wszędzie, gdzie trafi.
- Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Wystarczy wyjść na balkon, by zobaczyć wszystko.
- Michał Piepiórka, blizejekranu.pl
Film balkonowy jest przecież czymś w rodzaju neospowiedzi, jest także seansem duchowym w tym sensie, że pozwala nie tylko bohaterom, ale i widzom na coś w rodzaju oczyszczenia. Daje rozgrzeszenie. Kino ma tę moc. Fontanna di Trevi z arcydzieła Felliniego to może być deszczówka na Saskiej Kępie, (…). Łoziński nie tylko słucha. Ten spowiednik w cywilu, przechodzącej obok dziewczynie z różańcem odpowie, że nie będzie się modlił, raczej nie, modli się inaczej. Modlitwą Pawła Łozińskiego jest usłyszenie cudzego głosu.
- Łukasz Maciejewski
Choć zdjęcia zaczęły się przed pandemią, film świetnie rezonuje z tu i teraz.
- Onet.pl
Dokument Pawła Łozińskiego pokazuje, że - w pękniętej na pół Polsce - Polaków nadal więcej łączy niż dzieli.
- Interia.pl