Jutro albo pojutrze
Jutro albo pojutrze
Minding the Gap
Premiera: 4 kwietnia 2019
reż. Bing Liu

USA, 2018, 93 min

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing, którzy w Rockford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Tematem „Jutro albo pojutrze” jest dorastanie tych trzech młodych mężczyzn. Za kamerą stanął jeden z nich - Bing Liu.

„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

„Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy. Przypadł także do gustu widzom 15. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż cztery nagrody: Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix, Nagrodę Dokumentalną Warszawy (nagroda publiczności), Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award.

Trailer
Media o filmie

Wywiad Jakuba Majmurka z reżyserem na Filmweb.pl.

"Niesamowite, jak młodziutkiemu, debiutującemu reżyserowi udało się osiągnąć taki poziom filmowej dojrzałości" - Filmweb.pl.

"Dokumentem, który w tym roku wyjechał z Dolby Theatre z Oscarem, był „Free Solo”. Spektakularny, z charyzmatycznym bohaterem, głośny, wyrazisty. Takich kandydatów Akademia bardzo lubi. „Free Solo” zrobił na mnie wrażenie. Ale zaryzykuję stwierdzenie, że nominowany film Liu to inna liga" - Vogue Polska.

Film wymieniony na liście poleceń weekendowych Onet Kultura.

""Z montażu amatorskich taśm wideo i profesjonalnych nagrań wyłania się poruszający obraz młodych ludzi, którym bez żadnych zabezpieczeń przyszło zderzyć się z dorosłym życiem" - Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

Artykuł o filmie w serwisie Noizz.

"Debiutanckie dzieło Binga Liu - urodzonego wprost filmowca, który nie musiał wychodzić z kamerą poza własne podwórko, aby opowiedzieć autentyczną i poruszającą historię" - film.org.pl.

Fragment filmu w Interii

"100 proc. pozytywnych recenzji!" - FDB.PL.

Tekst o filmie w Viva.pl.

"Doświadczenie opuszczenia, krzywdy, straconego dzieciństwa towarzyszyła zapewne tysiącom dzieciaków, ale autor "Jutro albo pojutrze" potrafił przekuć cierpienie w akt kreacji. Poprzez swój film pomógł nie tylko sobie, ale też przyjaciołom i rodzinie" - Pełna Sala.

"Jest kinem dokumentalnym najwyższej klasy. Pokazującym, że z pozornie prostego, rozrywkowego tematu może powstać dzieło doskonale ilustrujące społeczne problemy" - Marta Ossowska, Okiem Krytyka.

ZamknijStrona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.