Przeznaczone do burdelu
Przeznaczone do burdelu
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids
Premiera: 31 grudnia 2004
reż. Zana Briski, Ross Kauffman

USA, 2004, 75 min

Pierwsza scena: mała dziewczynka obserwuje skąpane w poświacie czerwonych latarni prostytutki na ulicach Kalkuty. To o niej i kilkorgu jej rówieśnikach jest film "Przeznaczone do burdelu" Zany Briski i Rossa Kauffmana. O urodzonych w burdelach Sonagachi 10-latkach, dla których dzieciństwo skończyło się, gdy postawili pierwsze pewne kroki. Od tej pory ich codzienność to zmywanie naczyń czy sprzątanie, a w niedalekiej przyszłości - przejęcie pałeczki od matek-prostytutek.

Wyrwanie się z tego zaklętego kręgu zła graniczy z cudem. Ale i w Kalkucie cuda czasem się zdarzają. Dla Avijita, Pujy, Goura, Kochi, Manika, Suchitry, Tapasi i Shanti przepustką do normalnego świata okazuje się sztuka, która wkracza w ich życie za sprawą cenionej brytyjskiej fotografki (i zarazem reżyserki) Zany Briski. Kobieta rozdaje dzieciom aparaty fotograficzne, kupuje materiały i zachęca do pierwszych artystycznych prób. Na warsztatach maluchy poznają tajniki powstawania zdjęć i stopniowo otwierają się przed "ciocią Zaną" zaskakując nawet ją samą dojrzałością swoich obserwacji. Efekty tej edukacji nie karzą na siebie długo czekać i przynoszą zdumiewające rezultaty. Przy pomocy przyjaciół z Nowego Jorku Briski organizuje w Kalkucie wystawę prac swoich uczniów. Wkrótce Avijit bierze udział w konkursie dziecięcym na World Press Photo, zdjęcie Suchitry zdobi okładkę kalendarza Amnesty International, a wizerunek Pujy biegnącej w rozpadających się chodakach po kalkuckiej ulicy zostanie później wpisany w logo strony internetowej filmu. Briski zabiera dzieci na wycieczki nad morze i do ogrodu zoologicznego. Próbuje pokazać swoim małym podopiecznym, że parę ulic dalej istnieje inny świat i inne życie. Życie, w którym ich rówieśnicy chodzą do szkoły i bawią się w berka, a nie przygotowują do zaspokajania seksualnych potrzeb klientów.

Wygrane nagrody i festiwale:

2004 - Oscar za najlepszy film dokumentalny
2004 - Nagroda Publiczności na MFF w Sundance
2004 - Najlepszy Dokument na MFF w Seattle
2004 - Nagroda Publiczności na Amnesty International Film Festival
2004 - Złoty Hugo dla najlepszego dokumentu oraz nagroda ?Level Above the Rest? na MFF w Chicago
2004 - Nagroda za wybitne osiągnięcie w dziedzinie dokumentu International Documentary Association
2004 - Nagroda Publiczności na FF Silverdocs
2004 - Nagroda Publiczności na FF Full Frame Documentary
2004 - Nagroda DIRECTV/IFC Truer Than Fiction
2004 - Nagroda Krytyków Filmowych Los Angeles za najlepszy dokument
2004 - Najlepszy Dokument 2004 National Board of Review
2005 - Nagroda Publiczności na 2. Planete Doc Review
2005 - IFP Independent Spirit Awards

ZamknijStrona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.