Rzeka

River

  • Opis i trailer
  • Galeria
  • Media o filmie
Jennifer Peedom Australia 2021
Premiera: 09 luty 2023

Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.


Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.


Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.


Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu MDAG w 2019 roku). 

Media o filmie

Rzeka

Hołd dla rwącej wody, która daje życie naszej planecie.

Deadline

W pierwszym akcie „Rzeka" to celebracja źródła życia, w drugim - ostrzeżenie, zaś na końcu, przy pomocy Radiohead, zostajemy wyciągnięci z przerażającej wizji zguby i pozostajemy z promykiem nadziei.

Willema Dafoe swoim chropowatym głosem uświadamia nas, że ludzie uczynili rzeki swoimi uciśnionym poddanymi.

Time Out

Imponujące wizualne przeżycie, które trzeba zobaczyć na dużym ekranie.

Guardian

Zdjęcia w filmie są niezwykle sugestywne – wyschnięte czerwone koryta rzek wydają się zatrważające, zaś nawet drobne krople koloru mieniące się na tafli wody, stają się niezwykłym zastrzykiem optymizmu.

Financial Times

Rzekajest filmem, którego narracja podąża nurtem wielu strumieni – to zarazem historia naturalna Ziemi, społecznie zaangażowane dzieło i prawdziwy filmowy poemat.

Canberra Times