Sny wędrownych ptaków
Sny wędrownych ptaków
Birds of Passage
Premiera: 17 stycznia 2019
reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra

Kolumbia/Meksyk/Niemcy, 2018, 125 min

„Sny wędrownych ptaków”, najnowsze dzieło Ciro Guerry (nominowanego do Oscara za „W objęciach węża”) i Cristiny Gallego, to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego, powiązana z historią rdzennej społeczności Indian Wayúu. Chciwość, rywalizacja między gangami, namiętność – to one stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków.

Kolumbia w czasie przełomu lat 60. i 70. Jałowe i wietrzne pustkowie na granicy kraju zamieszkuje lud Indian Wayúu. Podczas plemiennego obrzędu wchodzenia w dorosłość Zaida (Natalia Reyes) wykonuje tradycyjny taniec, którym kusi potencjalnego kandydata na męża - Rapayeta (José Acosta). Jednak Ursula (Carmiña Martínez), stojąca na czele klanu, stawia młodemu Rapayetowi wysoką cenę, jaką ten ma zapłacić za Zaidę. Rapayet szuka sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Wraz ze swoim wspólnikiem, Moisesem (Jhon Narváez) spotykają amerykańskich hipisów szukających dojścia do dostawców marihuany. Rapayet i Moses sami wcielają się w rolę dealerów, a interes, który ubiją, będzie jedynie początkiem historii…

„Sny wędrownych ptaków” były pokazywany podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.

Trailer
Media o filmie

"Święta genesis wszystkich "Narkosów" i traktat o globalizacji, w którym pożądany pod każdą szerokością geograficzną towar (narkotyki/surowce/wstawić własne) jest dźwignią do nowoczesności i jednocześnie źródłem nowoczesnych grzechów: chciwości, wyzysku, korupcji moralnej, nierówności" - Marcin Stachowicz, Filmweb

"Jeden z najoryginalniejszych filmów sezonu. Połączenie „Ojca chrzestnego” i sensacyjnych dramatów o handlu narkotykami z mitologiczno-etnograficzną wyprawą w głąb plemiennego świata wartości oraz pradawnych obyczajów" - pięciogwiazdkowa recenzja w tygodniku "Polityka". 

"Kolumbijska saga rodzinna o początkach biznesu narkotykowego, czyli ojciec chrzestny w objęciach węża" - pięć gwiazdek w "Co Jest Grane".

Wywiad z reżyserami Ciro Guerrą i Cristiną Gallego w "Gazecie Wyborczej".

"To jedna z tych inwestycji w życie offline, która się opłaca. Nie artystowska wydmuszka, nie wtórna kopia „Narcosa”, tylko całkiem wyjątkowa hybryda, która z obu światów bierze to, co najlepsze" - Anna Tatarska, Vogue.pl.

"Hollywood powiedziało już o narkobiznesie swoje. Czas na Sny wędrownych ptaków, znaną, pełną toposów historię ukazaną od zupełnie innej strony. Dzięki temu, zamiast oceniać, mamy szansę przede wszystkim zrozumieć. A to chyba najważniejszy argument za tym, by wybrać się do kina" - recenzja w naekranie.pl.

"Soczyste, brutalne, a jednocześnie piękne kino" - Jakub Koisz, film.org.pl

"To gangsterska opowieść, w której produkcja narkotyków łączy się z mistycznym postrzeganiem świata" - Krzysztof Osica, Filmaster.

"Odmienna kultura, inne schematy myślenia i upadek cywilizacji związany z kapitalistyczną chciwością to jedne z istotnych tematów, które składają się na ciekawą konstrukcję fabuły filmu, o którym myśli się długo po seansie" - Małgorzata Kilijanek, "Głos Kultury".

"Twórcy nominowanego do Oscara "W objęciach węża" znowu trafili w dziesiątkę - Dawid Smyk, Pełna Sala.

"Guerra i Gallego w przemyślany i konsekwentny sposób snuje powolną historię końca pewnego świata, przychodzącego wraz z niszczeniem odwiecznego porządku. Źródła przedstawionej tragedii nie należy jednak upatrywać w "dzikim zielu", lecz w ludzkich sercach, zainfekowanych kapitalistyczną chciwością" - Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu.

"Trudne, intensywne, okrutne, a jednocześnie piękne kino z duszą" - Bernadetta Trusewicz, FDB

"Olśniewający wizualnie" - Variety.

"Kolumbijski "Ojciec chrzestny" - Hollywood Reporter.

ZamknijStrona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem sklepu. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.