Nie jestem twoim murzynem

I Am Not Your Negro

  • Opis i trailer
  • Galeria
  • Media o filmie
Raoul Peck USA, Francja, Belgia, Szwajcaria 2016
Premiera: 30 listopad 2017

Raoul Peck w nominowanym do Oscara® \"Nie jestem twoim murzynem" opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House” Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. W filmie usłyszymy głos Samuela L. Jacksona – narratora opowieści. "Nie jestem twoim murzynem" otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film dokumentalny.


Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi.


Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny oraz otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności w sekcji Panorama na Festiwalu Filmowym Berlinale 2017.

Film na ekrany polskich kin wejdzie 1 grudnia 2017 roku – w 30. rocznicę śmierci Jamesa Baldwina.


Media o filmie

Nie jestem twoim murzynem

- Rewelacyjny – W Polsce powinniśmy oglądać film Pecka ze szczególnie wytężoną uwagą. Bo przecież – i chyba nie ma sensu tego ani negować, ani przesadnie demonizować – sami mamy poważny problem z definicją człowieczeństwa. Wciąż i wciąż wytwarzamy swoich własnych "murzynów" - czytamy

Ocena 9/10 gwiazdek.

Marcin Stachowicz, Filmweb.pl

Nominowany do Oscara dokument „Nie jestem twoim Murzynem” Raula Pecka to obowiązkowa lekcja wychowania obywatelskiego i jeden z najważniejszych filmów, jakie zobaczycie w tym roku​.

Igor Kościelniak, Newsweek

6 gwiazdek w "Co Jest Grane 24" dla filmu "Nie jestem twoim murzynem". "Wstrząśnięty widz tuż pod skórą czuje, że historia zatacza koło nie w sferze abstrakcyjnej, tylko tu i teraz"

Anna Tatarska, CoJestGrane24

Wybitny, nominowany do Oscara dokument haitańskiego reżysera Raoula Pecka oparty jest na nieopublikowanym tekście afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina.

Ocena 5/5 gwiazdek

Urszula Schwarzenberg-Czerny, Polityka

Warto zobaczyć, do czego zdolni są ludzie, którzy uważają kogoś za gorszego od siebie pod względem etnicznym, narodowym, rasowym.

Ocena 9 gwiazdek.

Joanna Ostrowska, Interia.pl

Hipnotyczny kolaż obrazu i tekstu, który wychodzi daleko poza kronikarską eseistykę, a nawet poza doświadczenie ściśle afroamerykańskie.

Piotr Dobry, Kino

"Nie jestem twoim murzynem" to świetna, poruszająca produkcja o nierówności rasowej w Stanach Zjednoczonych, przedstawiona w wyjątkowej formie.

Karol Barzowski, Onet.pl

Dawno nie było dokumentu, który na festiwalach filmowych budził tak jednoznaczne opinie: "niezapomniany”, "wybitny", "jeden z dziesięciu najlepszych filmów roku”. Zobacz polski zwiastun nominowanego do Oscara filmu "Nie jestem twoim murzynem”.

Wp.pl

Nagrody w Toronto i Berlinie. Zobacz fragment filmu "Nie jestem twoim murzynem".

TVN24.pl

Lżona i opluwana przez tłum, tylko za to, że chciała iść do szkoły. Wstrząsająca historia 15-latki. 1 grudnia na ekrany polskich kin wchodzi nominowany do Oscara film Raoula Pecka, przedstawiający historię prześladowań, segregacji rasowej i walki o prawa Afroamerykanów w USA.

Gazeta.pl

Baldwin analizował głęboko ukryte mechanizmy agresji, segregacji, nierówności. One wciąż istnieją, w niezmienionej formie. Przez ostatnie 30 lat oszukiwaliśmy się, że jest dobrze.

Raoul Peck w rozmowie z Krzysztofem Kwiatkowskim, Wysokie Obcasy

- Rok 2016 nie był najlepszy dla relacji rasowych w USA - pierwszego czarnego prezydenta w Białym Domu zastąpił popierany przez Ku Klux Klan biały miliarder. Za to był znakomity dla kina o tych relacjach opowiadającego.

Katarzyna Wężyk, Gazeta Wyborcza