17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity okazał się rekordowy pod względem zainteresowania widzów. Ostatnia edycja odbyła się w formie hybrydowej (4-18.09.2020 w kinach, a potem 19.09-30.10 online) i zgromadziła łącznie 170 700 widzów. W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. Prócz MDAG na liście znalazły się jedynie trzy inne festiwale z Europy: DokuFest w Kosowie, Glasgow Short Film Festival oraz festiwal Skábmagovat w fińskim Inari. Pozostałe 21 festiwali odbywa się w USA lub Kanadzie.
W styczniu 2021 r. założyciel i dyrektor Festiwalu Artur Liebhart został nagrodzony Paszportem POLITYKI - Nagroda Specjalna Kultura Zdalna została przyznana przez tygodnik „Polityka" po raz pierwszy. To wspaniałe wyróżnienie jest idealnym podsumowaniem przełomowej edycji festiwalu w zeszłym roku. W uzasadnieniu przyznania Nagrody Kultura Zdalna możemy przeczytać: „Za błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie. Za sukces potwierdzony nie tylko utrzymaniem, ale wręcz powiększeniem zasięgu imprezy, za stworzenie platformy cyfrowej dystrybucji filmów i świetnego przykładu dla innych. Wbrew wszystkim czarnym scenariuszom, które może szykować przyszłość, festiwal Millennium Docs Against Gravity w 2020 r. odbył się pod hasłem „Z czułości do świata”, a filmem otwarcia były „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei – portret kobiety, która po siedemdziesiątce zdecydowała się porzucić nieudane małżeństwo i rozpocząć życie na nowo. Nadziei i wiary, że wszystko można zmienić na lepsze, bardzo nam było potrzeba i wtedy, i teraz".
W tym roku Festiwal przyjmie również formę hybrydową. Festiwal odbędzie się w kinach w dniach 3-12 września 2021. Następnie od 16 września do 3 października potrwa część online festiwalu. To będzie już osiemnasta, „pełnoletnia” edycja!
W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku. W 2013 roku został ponownie nominowany do Nagrody PISF jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce.
Zajmujemy się kinem fabularnym i dokumentalnym. Działamy against gravity, dlatego tam, gdzie inni widzą przeszkody, my dostrzegamy szansę. Wprowadziliśmy z sukcesem do polskich kin takich artystów kina jak Giorgos Lanthimos, Ruben Östlund, Felix Van Groeningen, Siergiej Łoźnica. Zaufali nam najwięksi mistrzowie kina jak Andriej Zwiagincew, Paolo Virzì czy Ulrich Seidl.
W 2014 r. otrzymaliśmy nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego dystrybutora filmu zagranicznego w Polsce za film „Lewiatan” Zwiagincewa. Dwa lata wcześniej przyznano nam tę samą nagrodę za „Raj: Miłość” Ulricha Seidla. W 2017 r. otrzymaliśmy trzecią nagrodę za dystrybucję filmową „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego. Kilka filmów, które dystrybuowaliśmy, zdobyło status kultowych m.in. Walc z Baszirem” i „W objęciach węża”. W 2019 roku odebraliśmy czwartą Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za Dystrybucję Polskiego Filmu, mianowicie „Księcia i dybuka” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film zwyciężył także w kategorii Najlepszy Plakat.
Nasz debiut w roli dystrybutora polskiego filmu fabularnego „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc odbił się głośnym echem i zyskał szerokie uznanie widzów kin studyjnych.
Mamy jeden cel – udostępniać jak najszerzej filmy, które pozostają w pamięci widza długo po wyjściu z kina.
Dlaczego? Bo nie chcemy żeby filmy dokumentalne kojarzyły się tylko z żyrafami, słoniami i głosem Krystyny Czubówny (który uwielbiamy i który koi najgorsze nerwy!). Próbujemy to zmienić. Udowodnić, że opowiadają̨ o świecie, w którym żyjemy- zarówno tym bardzo odległym, jak i tym bardzo bliskim. Że są drzwiami do ukrytych światów, że odkrywają̨ przed nami zagadnienia, które trudno poznać tylko z jednego źródła. Film dokumentalny jest najszybciej rozwijającym się gatunkiem filmowym, wpływającym na formę i styl pozostałych. Wielu tych, którzy zobaczyli filmy dokumentalne (nie reportaże, które najczęściej kojarzą się z dokumentalistyką), stało się fanami naszego festiwalu.
Promocja najwybitniejszej sztuki kina dokumentalnego to nasza codzienna praca.
Dla kogo to robimy? Dla tego jednego widza, któremu zmieni się spojrzenie na świat i siebie samego, gdy zobaczy film dokumentalny w kinie.
Podejmujemy decyzje kierując się naszymi wartościami i ideami które wyznajemy. W 2011 roku zainaugurowała działalność AKADEMIA DOKUMENTALNA – inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i wyższych oraz nauczycieli, w której film dokumentalny staje się elementem edukacji szkolnej i punktem wyjścia do zainteresowania młodzieży kondycją świata. Nic nas tak nie cieszy jak rozmowy po filmach, gorące dyskusje które z sal kinowych, domów kultury, klas szkolnych i uniwersytetów przenoszą się do codziennego życia. Wiemy jak ważne jest pokazywanie innych punktów widzenia.
Właśnie tak walczymy z grawitacją!